Przyjazne przestrzenie

Jeże współcześnie na terenie Europy żyją głównie w ścisłym otoczeniu człowieka, także w centrach metropolii (nawet Londynu). Ze względu na postępującą antropopresję, są na takie życie po prostu skazane. Ponieważ jednak jeże żyją w otoczeniu człowieka, także cierpią i konają w wyniku jego działalności: są masowo rozjeżdżane na drogach, ćwiartowane przez kosiarki do trawy, podpalane, dotkliwie ranione przez ogrodowe grabie i zwierzęta domowe.  
 
 
Dziś nie namawiamy Państwa zaledwie do oczywistości: żeby jeża (oczywiście zupełnym przypadkiem) nie przejechać, żeby jeża (oczywiście zupełnym przypadkiem) nie poćwiartować lub zwęglić w ogniu, żeby cierpiącemu jeżowi pomóc. Dziś namawiamy Państwa do aktywnego kreowania siedlisk dla jeży i tworzenia wokół siebie przestrzeni, w której jeże będą czuły się dobrze i bezpiecznie. Jeże - sprytnie kierowane swą biologiczną naturą - nie mieszkają byle gdzie i u byle kogo też nie.
 
Stwórzcie Państwo w przestrzeni swego życia miejsce dla jeży europejskich. Pozostawcie nietkniętym fragment dzikiego ogrodu, wystawcie wodę i karmę dla kotów, by wspomóc wycieńczone jeże, które właśnie wybudzają się z hibernacji i desperacko szukają pożywienia. Z uwagą dokonujcie wiosennych porządków swoich przestrzeni, nie wypalajcie traw, a gdy już coś skosić jednak musicie, upewnijcie się (to zajmuje nie więcej niż 5 minut), że w wysokiej trawie na gnieździe z młodymi nie siedzi jeżyca. Także dla własnego bezpieczeństwa wiosennymi i letnimi wieczorami oraz nocami starajcie się jeździć uważnie i zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Wtedy nikomu (nawet jeżowi) krzywdy nie zrobicie, nawet gdy ten szalony nocny wędrowiec zapragnie przekroczyć trasę warszawską na wysokości Korony lub ul. Legnicką we Wrocławiu. A przecież on tylko - by przeżyć - pożywienia szuka dla siebie i często także dla własnego potomstwa.
 
 
EKOSTRAŻ poszukuje ogrodów przyjaznych dla uratowanych jeży z interwencji, w których będą one mogły na nowo rozpocząć szczęśliwe życie na wolności.
 
Podstawowe kryteria:
 
1. Lokalizacja: teren województwa dolnośląskiego.
 
2. Potwierdzone występowanie w okolicy jeży europejskich.
 
3. Teren nie jest "szczelnie zamknięty" - jeże mogą się swobodnie przemieszczać i migrować w najbliższej okolicy.
 
4. Teren jest "zaniedbany pielęgnacyjnie" - występują w jego obrębie chaszcze roślinności i inne potencjalne naturalne schronienia dla jeży.
 
5. Brak w okolicy szlaków komunikacyjnych o znacznym natężeniu ruchu.
 
6. Teren nie jest okresowo zalewany przed wodę (podtapiany), nie znajdują się w jego obrębie zbiorniki wodne o stromych brzegach.
 
7. Na terenie nie są stosowane chemiczne środki ochrony roślin, a wszelkie zabiegi pielęgnacji zieleni (np. wykaszanie trawy) odbywają się z uwagą i ostrożnością.
 
8. Istnieje wola i możliwość dokarmiania jeży.
 
Propozycje przestrzeni przyjaznych dla jeży, spełniające powyższe warunki (wraz ze zdjęciami), prosimy przesyłać na adres miejsce_dla_jeza@ekostraz.pl. Info: tel. 605 78 22 14, e-mail: miejsce_dla_jeza@ekostraz.pl.
 
W ubiegłbym roku, dzięki Państwa wsparciu, na wolność w starannie wybrane siedliska, trafiło 47 jeży europejskich pochodzących z interwencji EKOSTRAŻY. Z naszych ustaleń wynika, że doskonale poradziły sobie na wolności.